به دنبال نابه‌سامانی‌های اخیر در بازار اقلام اساسی کرمان، نشست تنظیم بازار با حضور استاندار کرمان و جمعی از مسئولان مربوط در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل؛ به نقل از راه آرمان، صبح امروز به دنبال نا به سامانی های اخیر در بازار اقلام اساسی کرمان، نشست تنظیم بازار با حضور استاندار کرمان و جمعی از مسئولان مربوط در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان برگزار شد.

در این نشست مهدی حسینی‌نژاد رئیس سازمان صمت شمال استان کرمان اظهار کرد: نباید تا اطلاع ثانوی خروج مرغ از استان صورت گیرد، از این رو لازم است که خروجی‌های استان در این زمینه به شدت کنترل شود.

وی افزود: در شهر کرمان با کمبود ۷۰ تنی گوشت مرغ  مواجه هستیم، میزان کشتار مرغ در شمال استان پاسخگوی نیاز کرمان نیست، حال آنکه جنوب استان نیز به شدت در زمینه تامین گوشت مرغ با مشکل مواجه است.

کمبود ۲۰۰ تنی پرتقال در قطب تولیدکننده این محصول قابل قبول نیست

رئیس سازمان صمت شمال استان کرمان در خصوص تنظیم بازار میوه شب عید توضیح داد: در این راستا برای تامین نیاز  استان ۹۵۰ تن پرتقال و ۵۰۰ تن سیب درختی تامین می شود، در تامین پرتقال مشکلاتی وجود دارد و در حال حاضر ۳۵۰ تن پرتقال از جنوب استان تامین کردیم و بخشی از سیب درختی نیز تامین شده است.

در ادامه این نشست علی زینی وند استاندار کرمان تاکید کرد: استان کرمان خود تولیدکننده پرتقال است از این رو نمی‌توانیم اجازه دهیم استان با کمبود پرتقال روبه رو باشد و یا پرتقال از استان خارج شود.

با توجه به شرایط حاکم بر استان، زینی وند فرصتی یک روزه به مسئولان داد تا راه حل عملیاتی برای تامین ۲۰۰ تن پرتقال کمبود در استان ارائه دهند.

وی از سازمان صمت درخواست کرد، پیگیری های لازم را انجام دهند تا مشکلی در تامین نیاز بازار روغن، برنج و شکر ایجاد نشود همچنین مشکلی در ذخایر این اقلام نداشته باشیم.

زینی‌وند ابراز کرد: سهمیه ۲۰۰ تن مرغ منجمد پاسخگوی نیاز استان کرمان نیست و با پیگیری‌های لازم درخصوص تخصیص بیشتر به استان باید جلوی هرگونه چالشی در این زمینه گرفته شود.

در صورت کمبود کالاهای اساسی، انبارها بدون مجوز باز می شوند

استاندار کرمان تصریح کرد: اگر در بازار کمبود داشته باشیم بدون مصوبه درب انبارها را باز می‌کنم، مدیران موظف هستند که وضعیت استان را به خوبی به مرکز منتقل کنند تا آنها سهمیه کافی و به ‌موقع به استان اختصاص دهند.

وی افزود: هرکجا ذخیره‌ای در استان وجود داشته باشد و کمبودی در آن کالا احساس شود، بدون اجازه شما درب انبارها را باز و کالاها را در بازار توزیع می‌کنیم.

زینی وند تاکید کرد: از این رو لازم است که دستگاه قضایی با مدیران و کاهلانی که باعث کمبود کالاها در استان می شوند، حتی با مدیران ما که کم کاری‌ها انجام دادند، برخورد جدی کند.

استاندار کرمان مطرح کرد: استان پهناور کرمان نباید هر روز با کمبود یک کالا روبه رو باشد و برای تامین یک کالا معطل اجازه یک فرد در تهران باشیم.

وی یادآور شد: از این رو ضروری است که مدیران وضعیت استان را به خوبی به مرکز منتقل کرده و در صورت کمبود هر کالایی، منتظر مجوز بازار نباشند، درب انبارها را به دستور بنده به عنوان مسئول امنیتی استان باز و کالاها در بازار توزیع شوند.

زینی‌وند متذکر شد: مجوز راه اندازی مرغداری های جدید از وزیر جهاد کشاورزی اخذ شده، با توجه به اینکه سالانه میانگین مصرف گوشت مرغ در استان کرمان ۷۵ هزار تن است، از این مقدار حدود ۴۸ هزار تن آن در داخل استان تولید می‌شود.

دادستانی کرمان برای برخورد با مخلان تنظیم بازار مرغ در کرمان ورود کند

استاندار کرمان بیان کرد: این درحالی است که حدود ۶ هزار تن از مرغ تولیدی استان به دلیل ارسال به استان‌های دیگر، از استان خارج می‌شود، بنابراین مجبور به تامین حدود ۳۵ هزار تن گوشت مرغ از خارج از استان هستیم.

وی ادامه داد: کشور قانون دارد، ما در استان صادقانه رفتار کردیم و طبق قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار کشور مرغ را در استان توزیع کردیم اما برخی از استان‌های دیگر طبق قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار گوشت مرغ را عرضه نکردند که این امر باعث کمبود در بازار استان کرمان شده است.

زینی وند اظهار کرد: باید مرغ منجمد در استان تامین و تخصصی توزیع شود، در این مسیر نیز با مخلان کار برخورد جدی صورت گیرد، از این رو از دادستان درخواست داریم با مدیرانی که ما به لحاظ قانونی توان برخورد با آنها را نداریم، برخورد جدی کند.

استاندار کرمان عنوان کرد: کنترل ورودی و خروجی کشتارگاه‌ها باید همچنان به دقت انجام شود، کارگروه توزیع به صورت ویژه تا پایان سال در استان فعال بوده و انتظار داریم که توزیع گوشت مرغ به گونه‌ای باشد که در همه فروشگاه‌ها مرغ موجود باشد.

وی افزود: خروج مرغ از استان تا اطلاع ثانوی ممنوع است و باید کمبود مرغ در استان با مرغ منجمد تامین شود، ضمن آنکه هرچه سریعتر سهمیه هزار تنی مرغ منجمد به بازار استان وارد شود.

زینی وند در پایان خاطرنشان کرد: برای کنترل بازار مرغ باید نظارت قوی وجود داشته باشد، جهاد کشاورزی تا هفته آینده لیستی از ظرفیت واقعی مرغداری‌های موجود استان ارائه دهید تا بتوانیم مشکل مرغداری‌هایی که با همه ظرفیت خود مرغ را تولید نمی‌کنند، رفع کنیم.

انتهای پیام/