حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت: نوع دوستی، شجاعت و تیزهوشی از جمله آرمان های ایرانی است و این ارزش ها در حاج قاسم مشهود بود و مردم ایران حاج قاسم را نماد ارزش های خود می دانند و همین امر باعث محبوبیت او در بین مردم شده است.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل به نقل از راه آرمان، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور ظهر امروز در گردهمایی زنان نخبه استان کرمان به مناسبت سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی در مصلی امام علی (ع) کرمان اظهار کرد: زیباترین جلوه و مدرسه در مکتب حاج قاسم بعد تربیتی این شهید بزرگوار است که باید به آن توجه ویژه داشت.

وی  به موضوع مقاومت و دکترین مقاومت اشاره کرد و گفت: در اداره امت و پیشبرد آرمان های انقلاب و پبیشرد مقاصد الهی، معیار مقاومت محسوب می شود که دارای ابعاد گوناگونی است.

امام جمعه موقت تهران افزود: بیشترین چیزی که می شناسیم مقاومت نظامی،مقاومت اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است که در برابر انفعال سیاستی که جامعه را به مرز استحاله می برد این نظریه مقاومت است که از راه می رسد و در رابطه با سیاست راهگشایی می کند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: آنجایی که راهها مسدود و بسته به نظر می رسد اقتصاد می رسد و راهگشایی می کند.

وی بیان کرد: در عرصه حساس تر یعنی حوزه فرهنگی و فکری، مقاومت فرهنگی و فکری در برابر هجوم بی امان دشمن راهگشا است و اگر بخواهیم نقشه ای داشته باشیم که ما رابه پیروزی برساند همین مقاومت فرهنگی است.

در جبهه درگیری حق و باطل محور تربیت است

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور عنوان کرد: اما هدف بالاتر این است که در موضوع مقاومت شهد شیرین مقاومت در دفاع مقدس و رویارویی با آن را چشیدیم و تجربه کردیم، در حوزه سیاسی و فرهنگی نیز تجربه داریم اما حوزه اصلی در موضوع مقاومت، بخش پنهانی این ماجرا است و آن حوزه تربیت است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری  با بیان اینکه  در جبهه درگیری حق و باطل محور تربیت است، اذعان کرد:  اگر تربیت بر اساس شیوه تربیت مقاومتی شکل بگیرد ما در همه عرصه های اقتصادی، سیاسی و … موفق می شویم.

وی تصریح کرد: اگر توانستیم در عرصه ۴۰ سال انقلاب مقاومت کنیم به دلیل بنیه قوی تربیتی بوده است.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: ما هنوز داریم از حماسه تربیتی آغاز انقلاب اسلامی بهره مند می شویم تربیتی که با نفس امام عظیم الشأن با اسلام ناب و براساس مکتب عاشورا عجین شده بود و محصول آن انسان های رشید و قوی شد که توانستند حماسه های بزرگ را در عرصه جهانی رقم بزنند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت: هنوز در بین ما کسانی هستند که از نسل اول بوده و با نفس امام (ره) تربیت شده و نمونه برجسته و شاگرد اول مکتب تربیتی امام (ره) هستند از جمله آنها میتوان به شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد، انسان های وارسته ای که هر کدام برای خود ملتی بزرگ بودند.

وی افزود: تربیت جهادی و حماسی افرادی را بار می آورد که یک نفر نیستند بلکه یک لشکر و امت هستند و به تعبیر حضرت آقا معنویت و اخلاص این شهید بزرگوار چه قیامتی به پا کرد.

با شهادت حاج قاسم دکترین تربیتی نسل سوم بروز رسانی شد

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ادامه داد: یکی از جنبه های نهضت حاج قاسم تربیت نسل های آینده بود که بسیار قابل توجه است، دکترین تربیتی که با شهادت خود آن را به روزرسانی کرد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری بیان کرد: در شرایط پیچیده امروز برای ادامه نهضت نیاز به رجال بزرگ و انسان های وارسته ای داریم که بتوانند این راه را ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: حاج قاسم به عنوان یک معلم و مربی برجسته توانست این ارزش ها و آرمان ها را به نسل جدید انتقال دهد  که نمونه عالی این حرکت تربیتی در محور مقاومت منطقه ای و در ماجرای دفاع حریم حرم مشاهده کردید «شهید محسن حججی» نمونه بارز از نسل سوم است و این نشان می دهد که این راه ادامه دارد.

امام جمعه موقت تهران اذعان کرد:حاج قاسم با معنویت و اخلاصی که داشت توانست این مکتب را منتشر و تا امتداد منطقه برون مرزی و بین المللی توسعه دهد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری افزود: آنچه امروز در منطقه و کشور خودمان  الهام بخشی می کند وجه تربیتی حاج قاسم است و گویا این چتر تربیتی بالای سر همه قرار گرفته است.

درگیری اصلی ما با دشمن کف مدرسه ها است

وی گفت: در حال حاضر درگیری اصلی ما با دشمن کف مدرسه ها است و  هجوم بی امانی که فضای مجازی نسل جوان را در بر گرفته است و اگر انقلاب اسلامی در ساحت تربیت موفق شود در سایر عرصه ها نیز سربلند خواهد بود  و این حرکت ادامه خواهد یافت، اما اگر موفق نشویم در همه عرصه ها شکست خواهیم خورد، اینجاست که باید در حوزه تربیت سرمایه گذاری کرد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان کرد: در عرصه تربیت، والدین و علی الخصوص مادران نقش بسیار مهم و با ارزشی دارند آنان باید فرزندانی را تربیت کنند که در مقابل طوفان مصون بمانند و همچنین بتوانند سایرین را حفظ و نگهداری کنند.

مادر کارگردان اصلی میدان تربیت است

حجت الاسلام حاج علی اکبری با تاکید بر اینکه مادران باید فرزندان خود را براساس معیار علوی تربیت کنند، بیان کرد: هر جا سخن از تربیت به میان آید اول، دوم و سوم سخن از مادر است، مادر کارگردان اصلی میدان تربیت است و در درجه بعد پدر قرار می گیرد.

وی به تربیت مستوری و پنهان شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: حاج قاسم شخصی که هیچ نیازی به مشهور شدن ندارد و اینقدر پخته شده که حتی نیاز به دیده شدن ندارد  و این جنبه اخلاص و صدق و تربیت مادری او است.

امام جمعه موقت تهران اذعان کرد: ما بارها در بین شهدای مدافع حرم نودامادانی را دیدیم که هنگام رفتن همسران و مادرانشان به آنها قوت قلب می دادند و آنها را راهی جبهه می کردند و این ویژگی تربیتی زنان ایرانی ما است چه در مقام همسر و چه در مقام مادر که در اصطلاح به آن نیمه پنهان گفته می شود.

کلید شخصیت حاج قاسم فتوت است

حجت الاسلام حاج علی اکبری افزود:  کلید شخصیت حاج قاسم فتوت است و فتوت با ارزش های پایه ایرانی ما نزدیک است و همین باعث استقبال ایرانیان از اسلام است .

وی گفت: نوع دوستی، شجاعت و تیزهوشی از جمله روش های ایرانی است و این ارزش ها در حاج قاسم مشهود بود و مردم ایران حاج قاسم را نماد ارزش های خود می دانند و همین امر باعث محبوبیت او در بین مردم شده است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان کرد: ما باید بر اساس آیین فتوت بچه هایمان را تربیت کنیم تا راه حاج قاسم ادامه پیدا کند و اصول فتوت زهد و رهایی از وابستگی های دنیایی، مهربانی، مهر ورزی و نوع دوستی از طرف دیگر شجاعت، و در نهایت ارتباط عمقی و عاشقانه با خداوند است و در مقابل این تربیت، تربیت انفعالی و گلخانه‌ای است که فرد خودخواه، وابسته، خود را زود در احتیار دشمن قرار می د هد که یارگیری دشمن در درجه اول از بین این افراد است.

انسان در نگاه حاج قاسم کرامت دارد

حجت الاسلام حاج علی اکبری عنوان کرد: انسان در نگاه حاج قاسم کرامت دارد و نگاه حاج قاسم به بچه‌ها نگاه عاشقانه است و رشد و سعادت آنها را می‌خواهد.

وی با بیان اینکه حق تربیت جوانان ایرانی فتوت است، اذعان کرد: زیرا فتوت در این خاک و فرهنگ ریشه دارد و جوانان، پهلوانان معاصر ما هستند این حق ملت‌ها از جمله ملت ایران است.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: حاج قاسم یک کتابخوان حرفه ای و یک مروج معرفی کننده کتاب بود و همچنین ارتباط مستمر و نزدیک با شهدا و خانواده شهدا ازدیگر ویژگی های این شهید والا مقام است.

انتهای پیام/