کلیه مسئولین حوزه های سلامت، بهداشت و فرهنگی و نظامی بر این عقیده هستند که در حال حاضر متولی امری برای اعمال قانون وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل به نقل از “راه آرمان” روزی از به میان آمدن بساط قلیان ها گفتیم و گزارش تهیه کردیم مبنی بر اینکه زمینه اعتیاد برای جوانان خواهد شد اما مگر گوش مسئولین در این رابطه بدهکار بود.

با هر نهادی که تماس گرفتیم و دغدغه خود را بازگو نمودیم هر کدام به طریقی پاسخ ما را دادند به این شکل که مسئولین سلامت در علوم پزشکی گفتند قلیان نمی تواند زیاد مهم باشد و زمینه برای اعتیاد نیست و تنها این امر مربوط به ما نمی شود، از مسئولین فرهنگی و شهرداری ها خواستیم از استفاده قلیان در اماکن عمومی و پارک ها جلوگیری کنند باز بهانه ای دیگر آوردند و در آخر هم نیروی انتظامی بیان کرد: که این امر تنها مربوط به ما نمی شود و دراین رابطه هنوز برای نیروی انتظامی قانونی تصویب نشده است.

تا اینکه مجلسی ها آن را در خانه ملت آزاد اعلام کردند و گفتند اگر جلوی آن را بگیریم جوانان در زیرزمین ها کار دیگر می کنند و امروز فضای شهر در روزهای تعطیل در پارک ها واماکن عمومی منظره بسیار زشتی به خود می گیرد اگر قبلا یک قلیان در میان افراد خانواده رد و بدل می شد امروز هر هفت نفر عضو خانواده یک قلیان به دست دارند و کارشان به یک روز نیست عصرها و روزهای تعطیل کارشان همین است آیا این پیش زمینه اعتیاد نیست، استفاده از تنباکوهای غیر بهداشتی که ممکن است مواد افیونی نیز داخل آن باشد سلامت جوانان را به مخاطره می اندازد.

امروز اکثر مغازه های مواد غذایی جای خود را به فروشگاه های توزیع انواع قلیان های فانتزی با زغال ترنج و تنباکو میوه ای داده اند. و کسی در این رابطه اقدامی نمی کند و این بی کفایتی و بی مسئولیتی مسئولین امر را می رساند که سلامت جامعه که مهمترین عنصر و جامع هدف است را نادیده گرفته اند.

و باید گفت امروز “ناس یا نسوار” نام یک ماده گیاهی اعتیادآور است که با برگ تنباکو ساخته می‌شود حالت پودری سبزرنگ است و بو و طعم بسیار تندی دارد نیز در کنار قلیان و سیگارخودنمایی می کند.

این ماده خیلی راحت و با بسته بندی های کوچک در فروشگاه های مواد غذایی و یا توسط دست فروش ها عرضه می شود و متقاضی آن هم اکثرا جوانان هستند.

طرز استفاده از آن به طرق مختلف انجام می پذیرد یکی از آنها ریختن مقداری از پودر داخل تکه ای از دستمال کاغذی و گذاشتن زیر لب پایین می باشد که پودر داخل دستمال کم کم با بزاق دهان مخلوط شده و پس ازمدتی آن را بیرون می اندازند که می تواند هم از لحاظ سلامت فرد و هم بهداشت محیط بسیار مضر باشد.

بازار مظفری یکی از بازارهای روباز کرمان که در انتهای بازار بزرگ قرار گرفته است و محل تردد بسیاری از توریسم ها و گردشگران خارجی هم می تواند باشد وقتی به انتهای بازار می رسید می توانید دست فروش هایی را ببینید که بسته های کوچک ناس را به تعداد ۱۰ الی ۲۰ عددی بر روی سبدهای میوه گذاشته و منتظر مشتریان خاص هستند.

پسر بچه ای ۱۲ ساله را دیدم که خیلی راحت یکی از بسته ها را برداشت و مبلغی پول در دست فروشنده گذاشت و از آن محل دور شد. به اطراف نگاه کردم کسی از مسئولین مربوطه حضور نداشت انگار توزیع این ماده جرم نیست و هر کسی در هر جایی می تواند اقدام به عرضه آن نماید.

البته وجود چنین منظره ای درآخر بازار می تواند بسیار زشت و نازیبا باشد ولی باز هم کسی دلسوز نیست. به همین خاطر ابتدا با یکی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تماس گرفتم وی در جواب تنها پاسخی که داد این بود در حین رفتن به جلسه هستم و این مسئله را از طریق مسئولین مبارزه با مواد مخدر پی گیری نمایید.

با محمدی انارکی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز تماس حاصل نمودم و موضوع ناس را برایش بیان کردم واینکه در انتهای بازار میتوان آن را به راحتی در معرض دیدهمگان تهیه کرد خیلی برایش تعجب برانگیز بود و پاسخ داد: سعی می کنم در جلسه بعدی که در پیش داریم این مسئله را حتما مطرح نمایم که متولی امری برای آن انتخاب نماییم.

احمد یوسفی معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان کرمان در این زمینه به خبرنگار ما گفت : سازمان های متولی باید در این زمینه آموزش هایی داشته باشند تا بتوانند اقدام نمایند.

وی افزود: در بررسی مضرات این ماده گیاهی که بعضا با یک سری مواد شیمیایی ترکیب می شود و در راستای پیشگیری و مقابله نیاز به قانون و سازمان متولی داریم که باید اقداماتی شکل گیری و برنامه ریزی شود.

مسئول معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان کرمان عنوان کرد: پلیس حلقه آخر است و بحث مقابله ای و اجرای قانون را دارد اگر قانون باشد پلیس ورود کرده و اعمال قانون می کند ولی اینکه بخواهیم ذائقه و اندیشه جوانان را تغییر دهیم و از آنان بخواهیم که وارد مصرف این مواد نشوند کجای این موضوع مربوط به پلیس می شود.

احمد یوسفی خاطرنشان کرد: قطعا حوزه سلامت و سازمان های فرهنگی قانون برای آنان وضع شده و باید ورود کنند و اگر بگویند خلأ قانونی وجود دارد این موضوع درست نیست به هر حال یک موضوع آسیب است و حوزه سلامت، بهداشت و دانشگاه باید به این مسئله ورود و اقدام کنند اگر بر فرهنگ جوانان تاثیر منفی می گذارد باید حوزه های فرهنگی از جمله ارشاد و سازمان های اجتماعی ورود نمایند.

وی تصریح کرد: وقتی تقاضا زیاد باشد حتما با روش های مختلفی محصول در اختیار قرار گرفته می شود حتی اگر اقدام پلیسی انجام دهیم و مرزها را هم ببندیم.

مسئول معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان کرمان در پایان گفت : اینکه نگاه پلیسی به موضوع داشته باشیم نیست حتما سازمان هایی که طرح ، برنامه و اعتبار دارند در این حوزه باید اقدام نمایند.

علی خدادادی مسئول کمیسیون خدمات شهری شورای شهر نیز در این رابطه چنین گفت: قانون مرزها را مشخص می کند در این رابطه قانونی وضع نشده که بخواهیم جلوی عرضه تنباکو یا ناس را بگیریم و می دانیم که این مواد از لحاظ بهداشتی مضر هستند و سلامت مردم را به خطر می اندازند ولی در قانون هیچ بخشنامه ای در این رابطه وجود ندارد بنابراین ما باید در چارچوب قانون حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در این رابطه خلأ قانونی وجود دارد، افزود: تا به حال هیچ شخص یا نهادی در این زمینه شکایتی نکرده و یا گزارشی ارسال نکرده است.

مسئول کمیسیون خدمات شهری شورای شهر عنوان کرد: اگر گزارشی بر این مبنا برای کمیسیون ارسال شود حتما آن را به دادستانی ارجاع داده و مجوز مربوطه را دریافت خواهیم کرد.

آری فعلا باید دست روی دست بگذاریم تا قانونی در این زمینه وضع شود و متولی امری پیدا شود و کاری صورت پذیرد تا ….

راه آرمان” همچنان پی گیر این گزارش از حوزه سلامت و دیگر حوزه ها خواهد بود.

انتهای پیام/ن