مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان ریگان گفت:با توجه به همجواری با استان سیستان و بلوچستان و تردد دام رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری و بهسازی واحد‌های دامداری بسیار ضروری است.

محسن دهقانیان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری دیار نخل اظهار داشت: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده است که از طریق گزش کنه و یا ترشحات دام بیمار و یا فرد مبتلا به انسان سرایت می‌کند .

مدیر شبکه دامپزشکی ریگان در ادامه با بیان اینکه با افزایش فعالیت کنه‌ها در فصل بهار و تابستان بیشترین موارد بروز بیماری اتفاق می‌افتد،تصریح داشت : برای پیشگیری از این بیماری انجام سمپاشی بدن دام‌ها و محیط دامداری و همچنین مدیریت بهداشتی دامداری و بهسازی محل نگهداری دام‌ها می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد.

وی افزود:ذبح دام در خارج از کشتارگاه و کندن کنه‌های بدن دام با دست و له کردن آن‌ها احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد .

دهقانیان تصریح کرد: ذبح دام در کشتارگاه با استفاده از دستکش، چکمه و عینک محافظ چشم تحت نظر دامپزشک انجام می‌شود و لاشه استحصالی به مدت ۲۴ ساعت در دمای سردخانه کشتارگاه نگهداری شده و سپس وارد بازار می‌شود با رعایت این نکات بهداشتی گوشت استحصالی سالم سازی شده و استفاده از آن مشکلی برای مصرف کننده ایجاد نمی‌کند.

مدیر شبکه دامپزشکی ریگان در پایان عنوان کرد:در شهرستان ریگان تا کنون هیچ موردی از بیماری تب کریمه کنگو گزارش نشده است، ولی با توجه به همجواری با استان سیستان و بلوچستان و تردد دام رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری و بهسازی واحد‌های دامداری بسیار ضروری است.

انتهای پیام/