عصر روز گذشته اختتامیه ی دومین جشنواره رسانه های برتر استان کرمان (قلم و عدالت) در سالن اجتماعات شهید نوروززاده دادگستری کل استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل، عصر روز گذشته اختتامیه ی دومین جشنواره رسانه های برتر استان کرمان (قلم و عدالت) در سالن اجتماعات شهید نوروززاده دادگستری کل با حضور آزاد ابراهیم زادگان رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه،مهدی کشت دار مدیرعامل خبرگزاری و مسئولین استانی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه استان کرمان گفت: اینکه خداوند به قلم قسم خورده است نکته ی مهمی است که در مایسطرون نهفته است بدین معنا که مایسطرون قلم را جهت می دهد درغیر اینصورت قلم ابزاری بیش نیست.

وی ادامه داد: آنچه که نوشته می شود در صورتی دارای ارزش است که جهت خاص داشته باشد و فهم، درک و تبعات ارزشی آدمی را افزایش دهد.

علیدادی تشریح کرد:خداوند انسان را آنگونه خلق کرده تا همه اطلاعاتی که انسان نیازمند است را بتواند دریافت کند و از دو راه شنیدن و دیدن بتواند فهمد و درک خود را بالا ببرد.

نماینده ولی فقیه دراستان کرمان بیان داشت: در واقع شنیدن و دیدن  دو بندر بزرگ وارداتی است که در اختیار انسان قرار دارد و آنچه که وارد می کنیم زمانی ارزش دارد که سالم باشد ضمن آن که آنچه  انسان قرار است به هم نوع خود منتقل کند هم از دو راه بیان و بنان که همان بنادر صادراتی انسان هستند، امکان پذیر خواهد بود.

وی افزود: خداوند یک میز در اختیار انسان قرار داده که ارزش مهم آن به میزان است که به معنای قدرت تحلیل و ارزیابی است تا بفهمیم کدام کالا سالم و ناسالم و کدام قاچاق و غیر قاچاق است.

علیدادی تاکید کرد: رسانه ای ارزشمند است که با نگاه عدالت محور و بدون دخالت دادن حب و بغض پیام خود را منتقل کند و برای هدایت جامعه به سمت خوبی ها و ثبات گام بردارد.

در این مراسم یدالله موحد مدیر کل دادگستری استان کرمان گفت: کرمان در حوزه رسانه با داشتن ۲۷۵ نشریه و ۱۰۲ پایگاه خبری رتبه نخست را دارد که این نشان از فرهنگ استان است.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره توضیح داد: نزدیک کردن اصحاب رسانه با کارگزاران عرصه عدالت درجهت تبیین دستگاههای قضایی و نشر اطلاعات قضایی، ایجاد آموزش و بالا بردن اطلاعات حقوقی مردم، کشف و شناسایی استعدادها و پتانسیل خبری استان و تربیت خبرنگاران در حوزه حقوقی از جمله اهداف جشنواره قلم و عدالت است.

موحد افزود: دستگاه قضایی خود را موظف می داند که از آزادی رسانه ها دفاع کند و از آنها حمایت کند و امیدواریم این جشنواره در سال های بعدی با قوت یشتری انجام شود.

مدیر کل دادگستری استان کرمان تشریح کرد: روزنامه ها، هفته نامه ها، ماهنامه ها، خبرگزاریها و پایگاههای خبری در این جشنواره شرکت کردند و مدت این جشنواره یک سال است که بعد از ارسال آثار داوری صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: ۹۲۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از ۵۹ رسانه و خبرنگار تقدیر به عمل می آید.

سپس محمدصادق بصیری معاون سیاسی و امنیتی استاندار اظهار داشت: آزادگان بهترین روایتگران هستند و رسانه ها می توانند روایت کننده امید، زیبایی ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی باشند.
وی گفت: آزادگان ما عالم استقامت، دیانت و پایداری بودند و رسانه ها می توانند این گونه باشند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار خاطر نشان کرد: رسانه های بیگانه همواره نظام را بمباران شر کرده و سعی دارند ترس و هراس بر دل مردم بیاندازند.

وی با بیان این که باید واقعیت ها در لباس زیبایی ها منتقل شوند، افزود: در دوران شکوفایی نظام و آغاز گام دوم انقلاب رسانه های ما باید در مقابل بمباران رسانه ای دشمن وظیفه خود را به درستی انجام داده و در جهت ارتقا نظام گام بردارند.
بصیری اضافه کرد: باید قدردان افرادی بود که در رسانه ها زحمت می کشند و به آن ها اطلاعات صحیح داد تا اطلاعات توسط آن ها منتقل شود.

آزاد ابراهیم زادگان رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه در ادامه این این مراسم اظهار داشت:این جشنواره می تواند الگویی برای ستاد و سایر استان ها شود و می تواند تاثیر ملی داشته باشد.

وی ادامه داد: احیای سرمایه اجتماعی،ارتباط جدی و موثر دوطرفه مشق دکترین قوه قضائیه در دوره جدید است از این رو برخورد رئیس قوه قضائیه با صاحبان قلم و خبرنگاران در ابتدای ورود، گذشت از شکایت نشریات بود البته خط قرمزها یعنی امنیت ملی در نظر گرفته شد و در شورای حل اختلاف یک ساختار منسجم برقرار شد.

رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه بیان داشت: قوه قضائیه در ادبیات کنونی و حرکت خود به سرمایه اجتماعی که بخش اعظمی در حیطه رسانه دارد توجه ویژه ای دارد و ارتباط مردم از کانال رسانه برقرار محقق می شود.

وی بیان داشت: فرضی وجود دارد که شکل گیری شهروند خبرنگاری باعث تضعیف اقدامات حرفه ای رسانه ای شده است؛ اما حقیقت این است که با وجود ایجاد شهروند خبرنگاری به هیچ وجه مانع از موضوع کار حرفه ای خبرنگاری نشده است؛ بلکه الان گوهر ناب کار حرفه ای رسانه ای بیشتر نمایان شده است.

رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه تاکید کرد: با وجود همه فضاهای رسانه ای کار گرانبها و ارزشمند حوزه رسانه شکل حقیقی تر و گران بهایی به خود گرفته است اما امری به نام سرعت بر ما تحمیل شده است.

ابراهیم آزادگان ادامه داد: انجام کار با دقت و سرعت کار را سخت کرده است اما به همت دانش و سرعت داده پردازش نسل جوان ما در عرصه رسانه می توانیم سرعت را زمینه دقت کار خود قرار دهیم و راز حرفه ای بودن شغل خبرنگاری را نمایان کنیم.

رئیس مرکز رسانه قوه قضائیه تشریح کرد: صدا و سیما در این عرصه شاهد تحول بزرگی خواهد شد زیرا با توجه به حجم تولید خبر در حال پوست اندازی است.

وی بیان کرد: واقعیت کنونی ما به انسجام جامعه رسانه ای احتیاج دارد و دکترین قوه قضائیه در فضای جدید احیای سرمایه اجتماعی است.

گفتنی است پایگاه خبری دیار نخل شهرستان ریگان در این جشنواره در بخش خبر رتبه سوم را کسب کرد.

انتهای پیام/