نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ساخت و سازها در بم بر روی حریم گسل‌ها انجام شده است گفت: شناسایی حریم گسل‌ها در بم انجام نشده است.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه امروز در همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم با رویکرد ارتقاء تاب‌آوری استان کرمان که با حضور نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و جمعی از مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی در محل ارگ قدیم بم برگزار شد اظهار داشت: هزینه پیشگیری از حوادث در نقاط حادثه‌خیز و زلزله‌خیز از بعد مادی و البته روانی و نجات جان انسان‌ها و غیره به نفع دولت است.

وی با بیان اینکه هر زمان که اتفاق ناگواری در گوشه‌ای از کشور می‌افتد تنها برای بازسازی شهر و ساختمان‌ها تلاش می‌کنیم افزود: متاسفانه در این گونه حوادث به بازتوانی مردم از بعد روحی و روانی توجه نمی‌شود.

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تالمات و  مشکلات روحی و روانی زلزله بم بعد از گذشت ۱۵ سال با شدتی بیشتر از گذشته در بین مردم قابل مشاهده است گفت: باید همزمان با بازسازی بناها برای بازسازی روحیه مردم هم تلاش می‌کردیم تا امروز مردم ما کمتر دچار خسران شوند.

وی با بیان اینکه بعد از زلزله باید گروه‌های ویژه حریم گسل‌ها را شناسایی می‌کرند تا در این حریم دیگر خانه‌سازی انجام نشود افزود: متاسفانه این اتفاق انجام نشد و همچنان خانه‌ها بر روی حریم گسل ساخته شد.

نیکزادی‌پناه با اشاره به اینکه نیاز است توسط پژوهشگران زلزله حریم گسل ها مشخص شود تا در این محدوده‌ها ساخت و ساز صورت نگیرد بیان کرد: به تازگی گروهی برای شناسایی حریم گسل‌ها به بم آمدند تا با انجام کار مطالعاتی از سکونت مردم در حریم گسل‌ها جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه خیلی از بناها در بم بعد از زلزله دوباره در محدوده گسل ساخته شده افزود: باید نظارت بر ساخت و ساز جدی گرفته شود و گرنه آسیب خواهیم دید.

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود بازمانده‌های زلزله و آوار در بم و کوچه‌های خاکی گفت: متاسفانه عملیات بازسازی در بم تمام اعلام شده و چند سال است که کمکی برای اتمام عملیات خاکبرداری و ترمیم نشده است.

انتهای پیام/