نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل سپهبد شهید سلیمانی را نماد یک دولت مستقل و تبلور روح یک ملت پرافتخار خواند و گفت: ترور وحشیانه وی احساسات و روح ملت ایران را جریحه دار کرد.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل، خانم «کلامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در نشست شورای حقوق بشر، جنایت آمریکا در ترور سپهبد قاسم سلیمانی و همرزمانش را مغایر با موازین حقوق بشری و نقض صریح  منشور ملل متحد خواند.

خانم کلامارد که گزارش جدید خود در مورد قتل‌های خودسرانه از طریق به کارگیری پهپادهای نظامی را به نشست شورا ارائه می‌کرد، تاکید کرد: اقدام آمریکا مطابق هیچ از موازین حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل قابل توجیه نیست.
اسماعیل بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو که مواضع کشورمان را در این نشست تشریح می‌کرد، ترور سپهبد شهید سلیمانی و همراهانش را نه تنها نقض صریح اصول بنیادین حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل، بلکه تعدی آشکار به مبانی حقوق بشر و اصول مدنیت خواند که مسئولیت بین‌المللی آمریکا را آن کاملا محرز است.
بقایی هامانه که تصویری از سردار سلیمانی و همرزمان شهیدش را در  کنار خود قرار داده بود، سردار سلیمانی را  سرباز بزرگ ایرانی و مدافع واقعی حقوق بشر و کرامت انسانی در برابر سلطه گری، اشغال و تروریسم داعش معرفی کرد که توسط شقی ترین انسان‌های روی‌زمین به طرز وحشیانه ای ترور شد.
سفیر کشورمان ترور شهید سلیمانی و همرزمانش را یک جنایت شدید بین‌المللی توصیف کرد که صلح و امنیت بین‌المللی را به مخاطره انداخت.
وی تصریح کرد که ارتکاب چنین عمل وحشیانه‌ای تنها از سوی باندهای تبهکار و گروه‌های تروریستی مانند داعش و نه نیروهای نظامی رسمی یک کشور قابل تصور است.
اسماعیل بقایی ضمن برجسته کردن این موضوع که ترور یک فرمانده عالیرتبه نظامی یک دولت مستقل در خاک یک دولت دیگر تحت هیچ شرایطی و با هیچ مبنایی قابل توجیه نیست، بیان کر‌د: از سازمان ملل متحد انتظار می‌رود به مسئولیت خود برای هشدار دادن نسبت به عواقب خطرناک نقض صریح اصول حقوق بین‌الملل استفاده کنند.
بقایی هامانه سخنان خود را اینگونه پایان داد: سردار سلیمانی نماد یک دولت مستقل و تبلور روح یک ملت پرافتخار و مصمم به مقاومت و سعادت بود. ترور وحشیانه وی احساسات و روح ملت ایران را  جریحه دار کرد.
وی افزود: نحوه ترور وی و شخصیت قاتلان او شواهدی دیگر بر حقانیت آرمان مقدس این سردار بزرگ بود. ترور سردار سلیمانی تنها نمونه دیگری از اقدامات خصمانه آمریکا علیه ملت ایران در ادامه جنایات قبلی این کشور از جمله  سرنگونی دولت منتخب ایران در سال ۱۹۵۳، حمایت از صدام حسین  از طریق فراهم کردن سلاح های شیمیای برای رژیم او و تروریسم اقتصادی بود.
تعداد زیادی از هیات‌های دیگر کشورها نیز در این نشست قتل‌های خودسرانه از طریق به کارگیری‌ پهپادهای نظامی را  مردود دانستند. کشورهای چین، سوریه و ونزوئلا نیز به طور صریح اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی را محکوم کردند.
شایان ذکر است که گزارش خانم کلامارد به عنوان یک ‌مرجع رسمی سازمان ملل در غیرقانونی ترور شهید سلیمانی و مغایرت آن با منشور ملل متحد، ناخرسندی و واکنش شدید واشنگتن را در پی داشته است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با لحنی عصبانی به گزارش خانم کلامارد حمله کرده و جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در واکنش به این گزارش بیان کرد که آمریکا از شورای حقوق بشر خارج شده و پاسخگوی سازمان ملل نیست.
وزارت دفاع آمریکا نیز با گزارش یاد شده مخالفت کرده بود.
انتهای پیام/