مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به رشد ۱۰ درصدی تردد در جاده‌های استان کرمان گفت: محور کرمان ـ ماهان ـ بم بیشترین تلفات جاده‌ای استان کرمان را دارد.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل ، سیدعلی حاج‌سیدعلیخانی ظهر امروز در کمیسیون ایمنی راه‌های استان کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان سال گذشته جزو استان‌های سبز در کاهش تصادفات جاده‌ای در کشور بوده است اظهار داشت: تعداد متوفیان به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر راه آسفالته یک شاخص است که در آن رتبه ۱۴ کشوری را داریم.

وی با بیان اینکه در شمال استان کرمان ۸۴ فقره تصادف فوتی داشتیم که ۱۳۹ نفر فوتی و هزار و ۲۴ نفر مجروح داشته‌ایم گفت: در جنوب استان کرمان نیز ۵۳ نفر فوت شده و ۵۴۷ نفر بر اثر تصادفات مجروح شدند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه رشد تردد در جاده‌های استان کرمان نسبت به کل کشور ۱۰ درصد است عنوان کرد: کرمان در سه ماهه ابتدای امسال رتبه پنجم کشور در تلفات جاده‌ای را داشته است.

وی با بیان اینکه دو تصادف مربوط به اتباع بیگانه و افغانی‌کش‌ها داشتیم که ۱۰ نفر بر اثر این دو تصادف فوت شدند و آمار استان را بالا بردند افزود: ۷۲ درصد فوتی‌های ناشی از تصادفات استان در جاده‌های اصلی و ۲۸ درصد در جاده‌های روستایی بوده است.

حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به اینکه در مجموع تصادفات منجر به جرحی و فوتی ۵۷ درصد در محورهای اصلی استان بوده است گفت: سواری‌ها عامل ۶۴ درصد تصادفات و موتورسیکلت‌ها عامل ۱۲ درصد تصادفات بودند.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد تلفات جاده‌ای استان کرمان در سه ماهه اول امسال مرد و ۲۵ درصد زن بودند افزود: ۲۷ درصد خودروهای مورد استفاده متوفیان در سه ماهه ابتدای امسال تصادفات استان کرمان پژو ۴۰۵ و ۲۱ درصد پراید بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه ۵۱ درصد دلیل تصادفات عدم توجه به جلو بوده است بیان کرد: ۲۴ درصد تصادفات استان در ساعت ۱۶ تا ۲۴ اتفاق افتاده که بیشترین زمان در تلفات جاده‌ای بوده است.

وی با بیان اینکه کرمان-باغین، کرمان-ماهان، سیرجان-شهربابک، ماهان-سه‌راهی راین و انار-نهریز پنج محور بیشترین تلفات را در استان کرمان در سه ماهه ابتدای امسال بوده است عنوان کرد: کرمان-ماهان-بم محوری است که بیشترین تلفات جاده‌ای در استان کرمان را داشته است.

حاج‌سیدعلیخانی با اشاره به اینکه ۴۸ دوربین جاده‌ای در راه‌های استان کرمان در حال نصب داریم و ۱۰۴ دوربین در حال کار است گفت: سال گذشته فقط ۵۰ درصد اعتبارات ما محقق شد و امسال همین اعتبار کاهش پیدا کرده و با این اعتبارات کم مشکلات زیادی داریم.

سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی تصادفات در استان کرمان افغانی‌کش‌ها هستند که باعث افزایش آمار تصادفات استان شده است اظهار داشت: متاسفانه مقایسه آمار تصادفات استان با سایر استان‌ها متفاوت نیست و مقایسه فعلی عادلانه نیست چرا که کنترل خودروهای افغانی‌کش عملا امکان ندارد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم