رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان کرمان با بیان اینکه قانون انتخابات نواقص و ابهاماتی دارد گفت: در این دوره مجلس حاضر نشدند قانون را اصلاح کنند.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل،حجت‌الاسلام علی توکلی در جلسه شورای اداری استان کرمان که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولیفقیه در استان و امام جمعه کرمان و محمدجواد فدائی استاندار کرمان برگزار شد با بیان اینکه در آستانه هر انتخاباتی که قرار می‌گیریم عزت و اقتدار ملی بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: از انتخابات باید برای منافع ملی و سیاسی کشور بهره‌گیری کنیم.

وی با بیان اینکه مردم امید به تغییر دارند و با این امید در انتخابات شرکت می‌کنند و رای خود را به صندوق می‌اندازند گفت: سلامت امنیت مشارکت مردم و رقابت در برگزاری انتخابات اهمیت دارد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان استان کرمان با اشاره به اینکه سلامت انتخابات مربوط به هیئت‌های اجرایی و نظارت است افزود: این روزها عده‌ای القا می‌کنند که انتخابات پرشوری نخواهیم داشت که باید این توهم را برطرف و توطئه دشمن خنثی شود.

وی با بیان اینکه تخریب کاندیدا دلیلی بر ضعف کاندیدای تخریب‌کننده است و چون از خودش چیزی ندارد به‌دنبال تخریب دیگران برای رای‌آوری است گفت: اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت بر انتخابات را به عهده شورای نگهبان گذاشته است.

توکلی با اشاره به اینکه این شورا نحوه نظارت را استصوابی اعلام کرده است که مبنای قانونی و عرفی دارد و تا ناظر صفر تا صد کارها را تایید نکند آن کار مورد تایید نیست بیان کرد: در ساختمان‌سازی هم همین‌طور است و نظر ناظر اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه شرایط رفتن به مجلس صرف داشتن ویژگی تحصیلی نیست و مجلس جایگاه عظیمی دارد گفت: نماینده مجلس نباید نگاهش به حوزه انتخابیه خودش باشد و در تصویب قوانین باید نگاه جامع به کل کشور داشته باشد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شورای نگهبان استان کرمان با اشاره به اینکه وادادگی و استقامت کاندیدا را بررسی کنید و ببینید التزام به قانون دارند یا نه افزود: این مسئله در سابق آن مشهود است.

وی با بیان اینکه قانون انتخابات نواقص و ابهاماتی دارد و در این دوره مجلس حاضر نشدند قانون را اصلاح و بازنگری کنند گفت: حل اختلاف در انتخابات به استاندار و رئیس هیئت نظارت واگذار شده و اجازه ندادیم پای پایتخت‌نشینان به استان باز شود.

توکلی با ابراز امیدواری از اینکه انتخابات بدون دغدغه برگزار شود گفت: بی‌طرفی در برگزاری انتخابات توسط عوامل انتخابات مورد تاکید است و از خدا باید ترسید چرا که رفتن و نرفتن افراد به مجلس در آخرت ما اثری ندارد و اگر کوتاهی شود به مردم پاسخگو هستیم.

محمدعلی دهقان معاون اقتصادی استاندار و رئیس کمیته بازرسی بر انتخابات استان کرمان با بیان اینکه بر اساس قانون مسئولیت بازرسی بر انتخابات به عهده وزارت کشور است اظهار داشت: در استان‌ها استانداران این وظیفه را به عهده دارند.

وی بابیان اینکه در همه حوزه‌های انتخابیه وجود بازرسین پیش‌بینی شده است عنوان کرد: هیئت مرکزی بازرسی انتخابات در استان کرمان پنج نفر هستند.

رئیس کمیته بازرسی بر انتخابات استان کرمان با بیان اینکه در هر ۲۳ شهرستان استان نیز هیئت بازرسی تشکیل شده است گفت: از طریق تلفن ۱۱۱ می‌توان موارد تخلف را به هیئت‌های نظارت اطلاع‌رسانی کرد.

انتهای پیام/۵۱۱/ش