رئیس جمهور در پاسخ به وضعیت بیکاری و اشتغال استان کرمان گفت: تنها صبر و بردباری مردم کرمان معروف نیست بلکه قالی، پسته و زیره کرمان نیز معروف است ضمن آن که جاذبه های تاریخی و صنایع دستی فراوانی دارد.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل، پیش از ظهر امروز در دومین روز سفر حسن روحانی به استان کرمان نشست خبری با حضور رئیس جمهور و اصحاب رسانه برگزار شد.

روحانی در این نشست اظهار داشت: در طول این سفر پروژه های زیادی افتتاح شد که برای راه اندازی این پروژه ها ۱۴ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود: بیش از ۸ هزار میلیارد تومان در ارتباط با افتتاح پروژه های صنعتی هزینه شده است .

رئیس جمهور عنوان کرد: پروژه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۸۰۰هزار تن در سال افتتاح شد و در مجتمع گل گهر پروژه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۲ میلیون تن افتتاح شد.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما مبنی بر تدابیر دولت در ارتباط با غیر فعال بودن ۲۰ درصد از واحدهای تولیدی در استان کرمان، ابراز داشت: وزیر صمت تدابیری برای واحدهای نیمه فعال در نظر گرفته است که استان کرمان سهم خوبی در رسیدگی به این واحدها دارد، در تلاش هستیم تا در سال جاری طرح های نیمه تمام را کامل کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در حال حاضر مهم ترین رویکرد دولت اتمام پروژه های در دست بهره برداری است و تا پایان این پروژه ها افتتاح جدیدی نخواهیم داشت.

وی مطرح کرد: در حال حاضر مهم ترین مشکل استان های یزد و کرمان تامین آب آشامیدنی است و در راستای تامین آب سیاست های مختلفی اتخاذ شده و با کمک بانک ها در تلاش هستیم تا این مشکل برطرف شود.

روحانی در انتظار تامین اعتبار پروژه های پتروشیمی استان

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با تامین اعتبار برای راه اندازی پروژه های پتروشیمی در استان کرمان، گفت: اعتبار پروژه های پتروشیمی در انتظار تامین است از این رو باید بخش خصوصی، بانک ها کمک کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: به برخی از استان ها امتیازات ویژه ای اعطا شده که استان کرمان هم شامل آن ها می شود و بودجه بیشتری دریافت خواهند کرد و اختیارات را به مسئولان در استان اعطا کردیم تا اقدامات سریع تر انجام شود.

خبرنگار جام جم در پرسشی از رئیس جمهور به پهناور بودن استان کرمان اشاره کرد و پرسید: علی رغم سرمایه گذاری صورت گرفته در استان نیازمند سرمایه گذاری در دیگر بخش ها هستیم برنامه دولت در حمایت از سرمایه گذاری بخش های خصوصی علی الخصوص صنعت ذغال سنگ که سال ها مغفول مانده چیست؟

روحانی در پاسخ اذعان داشت: با توجه به اینکه استان کرمان، استانی صنعتی و معدنی است و شرکت های بزرگی همچون گل گهر سیرجان دارد بارها به وزیر صمت توصیه کردم تا از ظرفیت این معادن استفاده بیشتری شود و بخش خصوصی به این حوزه ورود کند.

وی افزود: برنامه دولت این است که معادن بیشتری به مردم واگذار شود تا علاوه بر کمک به اشتغال استان، معادن غیر فعال نیز فعال شوند.

خبرنگار ندای وحدت در پرسشی ضمن بیان وجود معضلات متعدد در استان کرمان از قبیل وجود ریزگردها در شرق استان، بحران خشکسالی در تالاب جازموریان، عدم توسعه متوازن راه آهن در بخش هایی همچون شهرستان های بافت و جیرفت همچنین نیاز این بخش ها به شبکه ریلی برای توسعه صنعت، بیکاری جوانان و لزوم محوریت بخشی به اقتصاد دانش بنیان، تقویت جوانان و استارت آپ ها، پرداخت و پرسید: دولت تدبیر و امید چه سیاست هایی برای رفع این معضلات در نظر گرفته است؟

رئیس جمهور پاسخ داد: این استان ظرفیت بسیار زیادی دارد و گردشگری یکی از این موارد است که می توان آن را گسترش داد.

وی افزود: تنها صبر و بردباری مردم کرمان معروف نیست بلکه قالی، پسته و زیره کرمان نیز معروف است ضمن آن که جاذبه های تاریخی و صنایع دستی فراوانی دارد.

روحانی بیان داشت: توجه به شرکت های دانش بنیان بسیار مهم است چرا که اگر بخواهیم نسل تحصیلکرده را مشغول به کار نمائیم باید فناوری دانش بنیان را در کشور گسترش دهیم.

بی اعتدالی دولت تدبیر و امید در رسیدگی به مناطق جنوبی استان کرمان

در پایان خبرنگار نشریه فراتر از چپ از جنوب استان کرمان ضمن اشاره به گستردگی این منطقه از استان و ظرفیت های بالای آن و جمعیت ۱ میلیونی این منطقه از اعتدال دولت تدبیر و امید گلایه کرد و گفت: علت اینکه حتی یک پروژه در جنوب کرمان به بهره برداری نمی رسد را توضیح دهید؟

روحانی در پاسخ به سوال این خبرنگار مطرح کرد: غالب پروژه هایی که در شمال استان به بهره برداری رسید معدنی است البته برای جنوب استان اقدامات مناسبی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: جنوب استان کرمان سالیان طولانی است که با مشکلات روستایی و کشاورزی دست و پنجه نرم می کند از این رو پروژه های کشاورزی برای حل این مشکلات افتتاح شده است.

انتهای پیام/