رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فهرج در حاشیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در این شهرستان از فهرج و نرماشیر بعنوان پرچمدار موسیقی نواحی استان کرمان نام برد.

به گزارش پایگاه خبری دیار نخل، سجاد رکن آبادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرج شب گذشته در حاشیه آیین دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در این شهرستان با بیان اینکه موسیقی نواحی روایتگر تاریخ و جغرافیای فرهنگی، اجتماعی و اسلامی ایران است افزود: موسیقی نواحی برخاسته از اقلیم و هویت ملی برخی نقاط است که سینه به سینه و نسل به نسل انتقال داده شده است.

وی قدمت موسیقی محلی در نرماشیر و فهرج را بیش از ۱۰۰ سال عنوان نمود و خاطرنشان کرد: افرادی همچون حاجی سازی پدر سرنای ایران و آدابی به مانند حنابندان گواه بر این ادعاست.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از فهرج و نرماشیر بعنوان پرچمدار موسیقی نواحی استان کرمان نام برد و اظهار داشت:قریب به ۱۲ سال استان کرمان میزبان موسیقی محلی ایران است که امسال نیز به واسطه تجربه سال های قبل این جشنواره به استان کرمان سپرده شد.

رکن آبادی تعداد هنرمندان این دوره را ۲۸۰ نفر عنوان نمود و اضافه کرد: در این جشنواره گروه هایی از ۲۰ استان کشور از شانزدهم لغایت نوزدهم آبان به هنرنمایی میپردازند.

وی سهم فهرج را از این تعداد ۳ استان دانست و بیان داشت: در شهرستان فهرج به مدت دو سال جشنواره موسیقی نواحی اجرا میشود که هنرمندانی از استانهای کرمانشاه، مازندران و لرستان در آن به اجرای برنامه میپردازند.

 

انتهای پیام/عباسزاده